Máte radi také historické romány, že v nich nie sú úplne detailne zachované historické fakty a udalosti? Prečo?

Najprv sa mi vôbec nepáčila myšlienka, že by niekto mal meniť historické fakty. Ak sú to udalosti, čo sa už stali, tak by ich nikto nemal meniť. Tak isto nikto nepostaví stroj času a nezmení minulosť. Avšak dnes som už iného názoru. História, tak isto súčasnosť aj budúcnosť je vo svete kníh úplne iný svet. Tam sa môže udiať hocičo. Prečo by sa niekto nemohol inšpirovať minulosťou, povedzme nejakou postavou, a zmeniť jej niektoré charakterové črty, prostredie… veď je to vlastne alternatívna história. Niečo, čo by sa mohlo kľudne udiať. Podľa mňa je to len o tom, príliš sa neupínať na fakty a brať to s nadhľadom (podobne ako nejakú fikciu ohľadom budúcnosti).

Táto veta hovorí za všetko. Súhlasím. Ja som v minulosti takúto “alternatívnu históriu” rád nemal, pozeral som sa na to štýlom, že minulosť sa už stala a prečo by ma mala zaujímať fiktívna minulosť, ktorá viem, že nenastala. Možno trochu paradoxne môj pohľad nezmenila kniha, ale počítačová hra, ktorá rozvinula takýto alterantívny vývoj minulých udalostí tak zaujímavo a podnetne, že ma vtiahla do deja oveľa viac ako iné hry odohrávajúce sa v súčasnosti, resp. budúcnosti. A po nej som sa začal častejšie zamýšľať i nad inými historickými udalosťami v štýle “čo keby?”.

Takže súhlasím, že svet v knihe (hre, filme, …) je samostatný svet, samostatný vesmír a ako taký môže byť rovnako zaujímavý ako akýkoľvek iný. Plus je tam ten bonus, že môže človek rozmýšľať nad tým, ako veľmi by sa súčasnosť odlišovala od tej našej, ak by sa niečo v minulosti udialo inak.

1 Like